depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
" "
laü
Kapat
18-08-2017 15:59 | 2636 kez okundu

KAMU-SEN'den idari tatil ile ilgili açıklama

KAMU-SEN Genel Sekreteri Özgür Kıdrışlıoğlu, hükümete aldığı idari tatil kararı ile ilgili eleştiride bulundu.

KAMU-SEN'den idari tatil ile ilgili açıklama

16.08.2017 tarihinde Başbakanlık, “Bakanlar Kurulu, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Kurban Bayramı’nın arasında kalan ve arife olması nedeniyle yarım gün olan 31 Ağustos Perşembe gününün idari tatil verilmesi yönünde prensip kararı aldı” şeklinde basında da yer alan açıklamada bulundu. Öncelikle, iki bayram arasına denk gelen yarım günlük mesainin iş verimliliğini de dikkate alarak, çalışana bir dinlenme fırsatı yaratacağını bunun neticesinde ise moral motivasyon sağlayacağını düşündüğümüzden “idari tatil” verilmesini olumlu karşıladığımızı belirtmek isteriz. Ancak alınan bu karara göre normal mesaide çalışan kamu görevlileri bu haktan yararlanabilecek iken, vardiya düzensiz mesai ve rota usulüyle çalışan kamu görevlileri için bir açıklama yapılmamıştır. 2016 yılında önlem alınmadığından, Ramazan Bayramında 1 gün, Kurban Bayramında ise 2 gün açıklanan idari tatil için sadece normal mesai çalışan kamu görevlileri yararlandırılmıştı. Zor şartlar altında vardiya, düzensiz mesai ve rota usulüyle çalışan kamu görevlileri ciddi anlamda haksızlığa uğratılmıştır.

Anayasanın 8(2) maddesi “devlet organları ve yönetim makamları, bütün işlemlerinde yasa önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek ve ayrıcalık yapmamak zorundadırlar” Eşitlik ilkesine göre tüm çalışanların bu haktan yararlandırılmaları esastır. Hatta bu haktan sadece kamu görevlileri değil, özel sektörde çalışanlar da fayda sağlamalıdır. Kamu Görevlileri Yasası madde 27 (2), Kamu Sağlık Çalışanları Yasası 25(2) maddesi “Ek çalışma ve nöbet ödeneği, normal çalışma ve idari tatil günleri için bire bir nokta bir (1.1), hafta sonu tatilleri ile diğer resmi tatil günlerinde bire bir nokta beş (1.5) olarak ödenir” demektedir. İdari tatil günü çalışacak ve bu haktan faydalanamayacak olup çalışması elzem olan, çalışma saati dışında da çalışması gereken personele yasada düzenlenen ek mesai kuralları uygulanmalıdır.

Tüm bunların neticesinde, bu yıl gerekli önlemleri almanızı ve tüm çalışanların eşit şekilde idari tatilden fayda sağlayacağı bir düzenleme yapmanızı talep ediyoruz. Aksi taktirde,  yasalarda yer alan “Kamu çalışanları, bu Yasa ve bu Yasaya dayanılarak çıkarılan tüzük ve yönetmeliklere göre belirlenen ve saptanıp yürürlükte bulunan kuralların, kendileri hakkında aynen uygulanmasını istemek hakkına sahiptirler” maddesinden yola çıkarak çalışanların yasal haklarını ve oluşacak maddi kayıplarını hukuk zemininde arayacağımızın bilinmesini isteriz.

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....
Yorum Yazın
CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Geldanlage Best geldanlage Aktien geldanlage Geldanlegen Beste Geldanlage Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi